08. 10. 2022

Letošní ročník UNIQA ligy je plný překvapivých výsledků

Úvod letošního ročníku UNIQA extraligy mužů je plný překvapivých výsledků a dosavadní skóre dvou vítězství a dvou porážek ze čtyř odehraných zápasů Beskyd je jistě jedním z nich. Brno si naopak jistě představovalo vstup do sezóny vydařenější. Po úvodních zápasech si do tabulky připsalo o bod méně než Black Volley a dnešní zápas tak byl mezi „sousedy“ a dal se očekávat lítý boj.

První „brejkový“ náskok 6:4 zaznamenaly domácí Beskydy při zákeřně plachtícím podání Guimaraese, který však vzápětí ztrácejí díky úspěšnému útoku hostí středem sítě. Přelévání skóre bod po bodu pokračoval první set v celé střední části. Na obou stranách bylo k vidění hodně pokažených servisů, čehož se však hosté v průběhu zápasu na rozdíl od domácích v dalším průběhu zápasu vyvarovali. Smolnou šňůru na podání domácích protrhl svým projektilem až Benda, který značně přispěl k vedení Beskyd 15:11. Vzápětí však kontruje skvělým servisem také Kovalchuk a vyzývá tím domácího trenéra Provazníka k přerušení hry oddechovým časem. Posléze Brno po útoku skvěle hrajícího univerzála Da Silvy srovnává na 16:16, a když vzápětí Perry útočí do autu, Brno se ujímá vedení. Ve vypjaté koncovce přichází ještě jeden time out Brna za stavu 22:22. O výsledném vítězství hostí 26:24 v prvním setu rozhodl o něco větší klid na příjmu hostujícího celku.

Do druhého setu nastoupily Beskydy s Kolouškem, který vystřídal na smeči Motyčku a opakoval se scénář z prvního setu. Skóre se nejdřív přelévalo, ale ve střední části domácí odskočili Brnu až o čtyři body. Za stavu 12:8 si bere hostující trenér Marek oddechový čas a po něm do hry nastupuje kapitán Janků. Koncovka setu měla obdobný průběh jako set první. Hosté ukázali větší klid a zkušenost zejména na podání a na příjmu, který se naopak domácím vůbec nedařil.

Beskydský trenér Provazník po dvou neúspěšných koncovkách do třetího setu značně zamíchal sestavou, ale přesto jej začali lépe hosté. Pokračovala domácí smolná série na podání a ani příjem stále nebyl ideální. Do hry tak poprvé v zápase zasáhlo také druhé libero, mladý junior Struška. Brněnské vedení postupně narostlo až na 11:6. Beskydy se nechtěly vzdát a při Kolouškově podání snižují na rozdíl jednoho bodu, na což reaguje brněnský trenér Marek oddechovým časem. Po něm srovnává Koloušek esem a vypadalo to, že Beskydy naberou druhý dech. Avšak mladý domácí tým si však nedokázal poradit s dnes lépe podávajícím Brnem. Beskydští útočníci tak měli proti srovnané brněnské obraně nelehký úkol. Brno proměňuje hned svůj druhý mečbol a vítězí 3:0.

Alice Zemanová