UNIQA - extraliga 10. kolo, so 12. 11. 2022, 19:30

(19:25, 25:20, 23:25, 25:23, 13)

Počet diváků: 280

Sestava

Domácí: Provazník, Koloušek, Guimaraes, Perry, Motyčka, Olmedo, libero Jelen.

Hosté: Pražák, Truong, Kozák, Čechmánek, Římal, Toman, libero Viceník. Střídali: Šulc, Adamec, Čeketa

Popis utkání

Vyrovnaný začátek, ve kterém si nahrávači obou týmů dostali do tempa nejen smečaře, ale také své „střeďáky“. Bojovalo se o každý míč. Po Římalově útoku uskakuje Zlín o dva body a na 12:9 zvyšuje díky smeči Perryho do autu, takže zlínský Kozák může i nadále podávat. Po dalším úspěšném útoku hostujícího celku bere domácí trenér Provazník oddechový čas. Následně domácí snižují při Perryho podání, avšak druhý domácí time-out přichází za stavu 16:20. Zlín posléze dalším Římalovým úspěšným útokem a Kozákovým blokem zvyšuje náskok a v setu vítězí.

Do druhého setu vstoupili o něco lépe domácí a zejména v obraně byli téměř bezchybní, na útoku kraloval Perry. Za stavu 2:6 si bere zlínský trenér Obdržálek time-out, po kterém útočí úspěšně středem hostující Pražák. Domácí nicméně postupně navyšovali svůj náskok. Po dalším zlínském oddechovém čase přichází Kolouškovo eso a vzápětí je Toman zablokován výbornou domácí obranou na síti. Stav je 17:9 pro domácí a Zlín střídá. Tomana nahrazuje Čeketa, ale vedení si Beskydy již nenechaly vzít.

Důležitý třetí set začali naopak lépe hosté a domácí museli od začátku stahovat bodové manko. To se povedlo při podání dnes skvěle hrajícího Perryho. Zlín se však v emočně velmi vypjaté atmosféře nechtěl vzdát dobře rozehraného setu a díky skvělým útokům zejména univerzála Římala se opět ujímá vedení. Boj pokračuje a Beskydy dotahují. Po Motyčkově esu je srovnáno na 15:15 a Zlín přerušuje hru. Vzápětí však přicházejí přímé body z podání Pražáka a domácí time-out, po kterém však skvěle podávající Pražák přidává eso. V dramatické koncovce hru ještě přerušuje Zlín oddechovým časem a následně Římal ukončuje set tvrdým útokem po lajně.

Čtvrtý set přinesl již od začátku mnoho pěkných a dramatických momentů. Vypadalo to, že se s tíhou důležitosti utkání lépe vypořádají hosté, ale domácí bojovník Koloušek je proti a boduje jak na útoku, tak podáním a strhává celý tým. Domácí hráči byli v této fázi na vítězné vlně a předváděli fantastické zákroky v poli. Po jednom z nich neudržel své nervy na uzdě hostující kapitán a dostává červenou kartu. V doslova nervy drásající koncovce byly nakonec šťastnější domácí Beskydy a srovnávají na 2:2.

Tiebreak byl bojovnou atmosférou pokračováním čtvrtého setu. K vidění byly skvělé útočné i obranné zákroky na obou stranách. Skóre se přelévalo po bodu z jedné strany na druhou. Ke změně stran došlo za stavu 8:6 pro Zlín, ale útočná osa Provazník-Perry, podpořena skvělou obranou jak Olmeda, tak Guimaraese, se nehodlala jen tak vzdát. O vítězi nakonec rozhodlo několik milimetrů, když poslední blok domácích směřoval do velmi těsného autu. Zlín po dlouhé době vítězí na půdě Beskyd 3:2.

Vyjádření k utkání

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „Dneska jsme určitě chtěli nechat doma víc bodů než jenom jeden, strašně nás to mrzí, ale myslím, že soupeř byl prostě trpělivější v obraně a to asi rozhodlo. Jinak si nemyslím, že by byl někdo v něčem horší nebo lepší, prostě byli trpělivější v obraně a lepší v poli.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Po zranění Jirky Bendy minulý týden musím říct, že jsme podali možná nejtýmovější výkon, kdy jsme nespoléhali na jednoho hráče, ale zapojili se všichni. Nemůžu říct, že nerozumím tomu, proč jsme prohráli. Prohráli jsme proto, že jsme udělali míň bodů. Ale víceméně kdybychom takhle hráli pořád, tak se tomu moc vytknout nedá a myslím, že by to byla dobrá cesta.“

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dneska velmi těžký zápas. Nám se tady vždycky hraje špatně. Trošku jsme se trápili na přihrávce, ale jsme rádi za vítězství.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Myslím, že jsme zaslouženě vyhráli, ale utrápeně. Tady se nehraje lehce. Domácí nás tlačili hodně servisem, ale jsem rád, že jsme vyhráli.“