UNIQA - extraliga 23. kolo, so 4. 2. 2023, 19:30

Benda v roli kapitána výrazně pomohl k bodu

Do konce základní části letošní UNIQA extraligy mužů zbývají čtyři kola a pořád je o co hrát. Domácí Beskydy bojují o předkolo play-off, Lvi o co nejlepší výchozí pozici do dalších bojů. Vzájemná zápasová bilance obou celků hovořila před tímto duelem 5:1 pro Pražany. Beskydům se ani přes největší snahu a skvělý výkon nepodařilo toto skóre snížit, prohrávají po krásném boji 2:3.

Black Volley Beskydy

2:3

VK Lvi Praha

(17:25, 25:23, 25:22, 18:25, 10)

Počet diváků: 150

Sestava

Domácí: Olmedo, Provazník, Koloušek, Guimaraes, Komorowski, Benda, libero Struška. Střídali: Fabikovič, Malík, Roman

Hosté: Čech, McCarthy, Kollátor, Gabriel, Todua, Janouch, libera Moník, Šálek. Střídali: Pliasetskyi, Smith, Krča, Schouten

Popis utkání

Hosté od prvních míčů ukazovali svou kvalitu, ale mladý tým Beskyd houževnatě bojoval. První přerušení hry domácím trenérem Provazníkem přichází za stavu 8:12, po kterém Čech kazí servis a domácí tak snižují. Za stavu 11:17 následuje druhý timeout Beskyd, který však tentokrát nepřinesl kýžený bod, Komorowski je zastaven dobře postaveným pražským blokem. Trenér Lvů následně dává šanci hráčům z lavičky (Smithovi a Krčovi) a výborně rozehraný set hosté dotahují do vítězného konce.

Druhý set začal ve svižném tempu. K vidění byl oboustranně pěkný volejbal. Domácí se ujali tříbodového vedení díky několika nevynuceným chybám Pražanů, zejména na podání a v útoku. Po oddechovém čase hostí za stavu 9:6 naopak bezchybný Komorowski zvyšuje na 10:6. Set se dostává do koncovky za permanentního vedení domácích mladíků, a přestože Pražané tlačí, Beskydy si vítězství již nenechají vzít.

Do třetího setu nastupují hosté se Schoutenem na univerzálu, ale Beskydy pokračují na vítězné vlně a ujímají se po dělovém Bendově útoku vedení už 7:4. Vzápětí je úspěšný Koloušek na útoku i v obraně, domácí vedou 9:5 a hosté si berou druhý oddechový čas. Praha míchá se sestavou. Po dvou chybách domácích útočníků snižují hosté na 20:18 a přichází naopak beskydský oddechový čas. Vzápětí je opět úspěšný Benda a druhé beskydské vítězství v dramatické koncovce dnešního zápasu je na světě, 25:22.

Hosté, s vědomím poslední šance na body, do čtvrtého setu doslova „vletěli“, 1:6. Přichází však chvíle dnes skvěle hrajícího Jirky Bendy – úspěšný útok, eso a snížení na 7:9. Po timeoutu Lvů přichází další Bendův přímý bod z podání a je tu drama. Ve vypjaté atmosféře dostává hostující Todua červenou kartu. Následně při Janouchově podání hosté opět odskakují ve skóre. Domácí útok přichází posílit na smeč Fabikovič a Malík na univerzálu, ale nepříznivý vývoj již nedokáží zvrátit, Lvi vyrovnávají na 2.2.

Začátek pátého setu je nervózní. Prahu, která se nadechovala k úniku, zastavuje trenér Provazník oddechovým časem, po kterém Čech kazí podání. Ke změně stran dochází za stavu 8:7 pro Lvy, když Čech vytlouká domácí blok. Oba týmy pak ztrátují. Až při Janouchově podání se ujímají hosté vedení (8:11) a přichází druhý domácí timeout. Zápas, který zdaleka nevypadal jako souboj týmů z opačných pólů tabulky nakonec vyhrávají Lvi Praha poměrem 3:2 a odvážejí si tak ze severu Moravy dva body.

Vyjádření k utkání

Jiří Benda (kapitán Black Volley Beskydy): „Pro nás dneska super zápas. Měli jsme dostat za hodinu na budku a vytřískali jsme z toho jeden bod, což je super. Udrželi jsme se tím nad Benátkami a díváme se teď už do budoucnosti na další důležité zápasy, se Zlínem, a právě s Benátkami.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Konečně se nám podařilo ulovit nějaké body s týmem z první čtyřky. Začátek byl z obou stran studený, k čemuž přispěla určitě i teplota v hale. První set jsme byli zaražení a asi jsme čekali, že to bude stejný volejbal jako ve čtvrtek proti Ostravě, ale přece jenom Lvi jsou o kousek dál. Od druhého setu jsme začali bojovat, využili jsme šance, které jsme dostali a pak si myslím, že naše nadšení a kluci, kteří chtěli hrát, dokázali, že když nám to půjde a soupeř nezahraje úplné optimum, tak můžeme hrát s každým. Pro nás důležitý a cenný bod v boji o play-off. Musím tentokrát vyzdvihnout individuální výkon Jirky Bendy, který podal výborný výkon a je vidět, že se po zranění dostává opravdu do fazóny.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Začnu u soupeře. Gratuluji jim k výkonu, protože hráli dobře. My jsme dělali strašně moc chyb v těch setech, co jsme prohráli. Takhle jsme určitě hrát nechtěli. Pro nás je to ztráta bodu a uvidíme, jak do to padne po základní části.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Zápas byl pro nás velmi, velmi těžký. Mladí domácí hráči odehráli fantastický zápas, speciálně Benda byl dnes famózní. Sledujeme ho celou sezónu, ale po zranění se vrátil ve skvělé formě. Gratulujeme k dnešnímu výkonu domácímu týmu.“