Extraliga mužů 5. kolo, so 11. 11. 2023, 17:00

Posledním neporaženým týmem zůstává Kladno, i když v Beskydech mělo namále

Orlí souboj v pátém kole Extraligy mužů přinesl nad očekávání dramatickou podívanou. Domácí nastoupili proti favoritu z Kladna s několika mladíky bez výraznějších extraligových zkušeností v základní sestavě a nutno uznat, že tento tah trenéru Provazníkovi vyšel na výbornou. Kladno sice zvítězilo, ale po velikém boji a Beskydy si alespoň jeden bod nechaly doma.

Black Volley Beskydy

2:3

Kladno volejbal cz

(25:16, 20:25, 25:23, 26:28, 16)

Počet diváků: 168

Sestava

Domácí: Koloušek, Flegr, Sztolarik, Benda, Klimeš, Mišek libero Krejčíček. Střídali: Guimaraes, Perry, Míček

Hosté: Seppӓnen, Zajíček, Platačs, Imamura, Graham, Neves, libero Fernández. Střídali: Donát, Hýský

Popis utkání

Beskydští mladíci se nezalekli favorizovaného soupeře a vtrhli do zápasu s velkou vervou. Až do střední části prvního setu se oba soupeři drželi na rozdíl jednoho bodu. Při prvním breakovém náskoku domácích bere okamžitě hostující trenér oddechový čas, po kterém Seppänen útočí do autu, na druhé straně naopak úspěšný Koloušek. Pak přichází smršť v podobě Sztolarikova tvrdého útoku, Miškova esa a stav 20:14 pro domácí. Kladno si bere druhý oddechový čas. Po něm ještě trenér Josserand zkouší změnu na postu nahrávače, ale Beskydy po sebevědomém a odvážném výkonu zaslouženě vítězí.

Kladno začalo druhý set po důrazné trenérově promluvě výrazně koncentrovaněji. Při Zajíčkově podání odskočilo domácím až na 15:9, čímž donutilo domácího trenéra Provazníka k přerušení hry oddechovým časem. Do sestavy Beskyd se vrátil na místo Flegra zkušený blokař Guimaraes, ale ani to nestačilo na výborně hrající Kladno. Hosté zlepšili hru zejména v obraně a na podání, které začalo dělat domácím přihravačům větší problémy než v prvním setu. Na koci setu se sice hra vyrovnala a Beskydy začaly dotahovat, ale Kladno si díky komfortnímu náskoku ze začátku setu nedalo vzít vítězství, srovnáno na 1:1.

Vývoj zápasu jako na houpačce. Ve třetím setu je energie Beskyd z úvodního setu zpět, na což reaguje za nepříznivého stavu 2:5 hostující trenér timeoutem. Po něm přichází úspěšný útok Grahama středem sítě, vzápětí kontruje domácí Benda power ulívkou. Oba týmy předvádí pohledný volejbal s mnoha fantastickými zákroky v poli na obou stranách. Za stavu 17:18 po další nádherné, bojovné výměně, kterou Kladno úspěšně zakončuje „pajpem“ si bere timeout domácí tým. Před prvním domácím setbolem ještě poslední oddechový čas hostí. V nervy drásající koncovce jsou nakonec šťastnější Beskydy, když Platačs kazí útok. Beskydy vedou 2:1.

Skvělý volejbal ve svižném tempu pokračuje i ve čtvrtém setu, ve kterém měli po většinu času o něco více ze hry domácí. Při Kolouškově podání navyšují Beskydy své vedení o 4 body. V koncovce však hosté dotahují na rozdíl jediného bodu, na což reaguje trenér Provazník oddechovým časem. Po něm fantastickým útokem dnes skvěle hrající domácí univerzál Sztolarik bere zpět podání pro svůj tým. Drama pokračuje. Když na 23:23 srovnává esem Platačs. Přichází přetahovaná o každý bod. Kladenští hráči nakonec po urputném boji vítězí 28:26 a zápas jde do tie-breaku.

Ten je vždy tak trochu sázka do loterie a dnes mohl být po předvedených výkonech vítězem kterýkoliv z týmů. Strany se měnily za stavu 8:7 pro domácí, kteří vzápětí zvyšují vedení na 9:7 a Kladno přerušuje hru. Poté postupně dotahuje a když odskakuje domácím o dva body na 12:10, svolává trenér Provazník ještě „poradu“ svého týmu. Koncovka už byla o lepších nervech, které nakonec mělo Kladno, vítězí 18:16, tím pádem 3:2 a veze si domů dva body.

Autor: Alice Zemanová, Foto: Jan Smekal

Vyjádření k utkání

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): „I přes prohraný zápas bych to bral jako vyhraný. Myslím si, že nás rozhodčí trošku zaříznul v koncovce čtvrtého setu za stavu 24:24. Ale i tie-break byl velmi těsný a musím pochválit všechny kluky, jak dneska hráli. Hlavně takhle dál do dalšího zápasu.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Samozřejmě gratulace Kladnu k vítězství, na druhou stranu musím říct, že dneska jsme byli opravdu blízko. Jestli tři, nebo dva body, by asi bylo úplně jedno, ale jsem přesvědčený, že by kluci za to, co předvedli, jak hráli, tu výhru zasloužili. Věřím, že dneska získali zkušenosti a sebevědomí, o kterém se bavíme od začátku sezóny, že pokud budou pracovat, tak ten potenciál, který mají je obrovský a nemusí se bát, že nepůjdou nahoru. Ve čtvrtek jsme dostali facku, dneska jsme doufám diváků i sami sobě dokázali, že jsme na správné cestě a pokud vydrží a budou pracovat dál, tak se o budoucnost nebojím.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal CZ): „Utekli jsme hrobníkovi z lopaty. Beskydy předváděly krásny volejbal, jednoduchý volejbal, a na nás to stačilo. Ani nevím, co dneska vlastně rozhodlo. Sice máme radost z vítězství, ale výkony z posledního zápasu nás těšit nemůžou. Beskydy hrály skvěle, uvolněně, užívaly si ten volejbal, my jsme se tím protrápili, ale vítězství je vítězství. Děkujeme divákům, ze začátku to vypadalo, že tady bude klid, nakonec ale byla prima atmosféra, ale ten volejbal… Je mi jich líto, že museli sledovat takový volejbal. Ale to se stane.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal CZ): „Nevím, co říct, protože jsme nehráli moc dobře a Beskydy hrály skvělý volejbal. Nemůžeme vždy očekávat vítězství, když jsme hráli dobře jen jeden a půl setu. Beskydy hrály velmi, velmi dobře. My jsme byli malinko unavení, ale to nemůže být výmluva pro to, že jsme nehráli moc dobře, oni prostě hráli lépe. Ale doufám, že to v průběhu soutěže bude jen lepší.“

Analýza bodů
Domácí

71

ÚTOKY

68

8

ESA

3

8

BLOKY

7

25

CHYBY SOUPEŘE

32

Rozdělení bodů podle činností.
V tabulce je číselné vyjádření, v grafu procentuální

Hosté
Analýza činností
Domácí

21

DIAGONÁLNÍ HRÁČ

21

44

SMEČAŘ

41

20

BLOKAŘ

16

2

NAHRÁVAČ

0

Rozdělení bodů podle činností.
V tabulce je číselné vyjádření, v grafu procentuální

Hosté
Fotografie z utkání