Extraliga mužů 11. kolo, so 9. 12. 2023, 17:00

Beskydy konečně zlomily prokletí tie-breaku

Jedenácté kolo letošního ročníku extraligy svedlo dohromady dva velké rivaly – domácí Black Volley Beskydy a AERO Odolena Voda, jejichž vzájemné zápasy mají vždy velký emoční náboj. A ani tentokrát to rozhodně nebyla nuda, naopak byla k vidění dramatická podívaná. Aero zatím v této sezóně se střídavými úspěchy, zato Beskydy jsou jedním z milých překvapení sezóny. Výsledek tomu v podstatě odpovídá.

Black Volley Beskydy

3:2

AERO Odolena Voda

(23:25, 25:18, 25:17, 27:29, 15)

Sestava

Domácí: Mišek, Perry, Klimeš, Sztolarik, Benda, Danylov, libero Míček. Střídali: Hilšer, Malík, Koloušek

Hosté: Chevalier, Blumbergs, Hladík, Šulc, Kerkvliet, Démar, libero Hadrava.  Střídali: Jachnicki, Melichar, Durski, Svoboda

Popis utkání

Do zápasu sice vstoupil o něco lépe domácí tým, ale z hostí spadla nervozita záhy a začali stahovat tříbodový náskok Beskyd. Při podání Šulce se Aero poprvé ujímá vedení 12:11. Za nepříznivého stavu 12:14 si bere domácí tým oddechový čas, po kterém je Perry úspěšný na útoku z „pajpu“, vzápětí přidává Benda eso a je vyrovnáno. Aero však úročí svou zkušenost a opět odskakuje na dvoubodový rozdíl a to při podání kapitána Démara. Domácí mladíci však urputně bojují a vynucují si oddechový čas Aera. V dramatické koncovce, ve které domácí tým posílili Koloušek a Hilšer, však hosté mají pevnější nervy i trochu více štěstí a proměňují hned svůj první setbol a vítězí 25:23.

Druhý set začali domácí koncentrovaněji už od prvních míčů. Perryho šňůra na podání znamená vedení 7:2. Následuje pasáž, jež se vyznačovala mnoha pokaženými servisy na obou stranách, kterou však vzápětí střídá výrazně divácky atraktivnější část s pěknými výměnami a úspěšnými útoky zejména Bendy, Perryho a Sztolarika, s kterými si hostující tým nedokázal poradit. Bodový náskok si tak Beskydy nejen nenechaly vzít, naopak ho postupně navyšovaly, a i přes střídání a oddechové časy hostů, dovedly k vítěznému konci. Beskydy vítězí 25:18 a vyrovnávají na 1:1.

Důležitý třetí set se začal lámat, když přišel na podání domácí Benda. Do té doby se skóre přelévalo po bodu, ani jeden z týmů nepustil svého soupeře do výraznějšího trháku. Skvěle podávající Benda zařídil svému týmu pohodlný osmibodový náskok. Hosté si berou oddechový čas a do hry také nastupuje poprvé v zápase Svoboda. Domácí bodovou šňůru přerušuje až Hladíkův tvrdý útok. Koncovku si již Beskydy v pohodě pohlídaly, vítězí 25:17 a ujímají se vedení 2:1.

Aero nastoupilo do čtvrtého setu se změnou na postu na nahrávce, do zápasu poprvé zasáhl Durski. Beskydy jako by neuměly najít recept na změněný rytmus hry Aera. To postupně bod po bodu navyšovalo svůj náskok. Za stavu 14:19 domácí trenér Provazník sahá k dvojstřídání nahrávače a univerzála, přicházejí Hilšer a Koloušek. Hostující útočníci jsou při chuti a nedávají domácí obraně tolik šancí vyniknout, jako v předcházejících setech. Domácí si v závěru svou bojovností vynutili na soupeři oba dva oddechové časy. Provazníkovo střídání v polovině setu se ukázalo jako dobrý tah, protože Koloušek svůj tým v koncovce vyloženě zvedl. V super dramatickém závěru měli lepší nervy hosté a po výhře 29:27 srovnávají na 2:2.

Pátý set začali o něco lépe hosté. Domácí se stále bodově dotahovali. Strany se měnily za stavu 8:6 pro Aero. Beskydy díky Sztolarikově útoku snižují na 7:8, vzápětí však hostující Blumbergs také úspěšný. Přichází sporný moment, který sudí nakonec rozhodují ve prospěch hostí, na což reagují domácí oddechovým časem. Bendův úspěšný blok, kterým zastavuje Hladíkův útok znamená snížení na rozdíl jediného bodu a přichází pro změnu oddechový čas hostí. I v pátém setu mohli diváci vidět pěknou dramatickou koncovku, ve které byli tentokrát zejména díky Klimešově železným nervům na servisu úspěšnější domácí, kteří tak porážejí Aero Odolena Voda 3:2.

Autor: Alice Zemanová, Foto: Jan Smekal

Vyjádření k utkání

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): „Za nás velice dobrý výkon. Škoda, že nám utekla koncovka prvního setu a pak taky toho čtvrtého, mohlo to být za tři body. Aspoň jsme ale vyhráli v tiebreaku a spravili jsme si tiebreakovou chuť poté, co už jsme dva prohráli, takže za mě spokojenost.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Myslím, že dnes to byl zajímavý zápas z obou dvou stran. Trošku smíšené pocity. Sice výhra, dva body doma s těžkým soupeřem, který hraje poháry a hraje dobře, takže pro nás na jednu stranu velmi cenné vítězství, na druhou stranu jsme prohráli dvě koncovky, kdy jsme sahali po třech bodech. Cením si toho, že kluci zvládli otočit tiebreak poté, co jsme měli ve čtvrtém setu nahraný mečbol. V tiebraku jsme tekli, dokázali jsme se z toho dostat a nakonec vyhráli. Je vidět, že naše výkony mají rostoucí tendenci. A byť jsem ještě nikoho letos nevyzdvihnul, tak musím říct, že to, co předvedl Bendys v prvních dvou třetinách zápasu a v koncovce, bylo naprosto famózní a roste z něj hráč špičkové evropské kvality.“

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Dneska to nebyla naše hra, hodně chyb z naší strany, hlavně na servisu. Víme, že se tady špatně hraje po dlouhé cestě. Chtěli jsme vyhrát jakkoliv, klidně i tiebreak, teď už je to pro nás ztráta. Gratulace domácím.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Gratuluji soupeři, hráli určitě líp než my. My jsme neukázali kvalitu, kterou máme a je to škoda, protože, jsme se chtěli předvést lépe a ten zápas vyhrát. Takže ještě jednou gratuluji soupeři, my musíme pracovat na svých věcech a jdeme dál.“