Extraliga mužů 13. kolo, čt 28. 12. 2023, 17:00

Liberec si odvezl z Beskyd 3 body

Dnešním zápasem začíná druhá polovina základní části letošního ročníku volejbalové extraligy mužů. Domácí Beskydy měly Liberci co vracet, když na úvod sezóny prohrály na Dukle 0:3. Mladý tým trenéra Provazníka se však velmi rychle zlepšuje, takže domácí rozhodně nebyli bez šance na body, po kterých ve čtvrtém setu sahali. Zkušenější Dukla nakonec uhájila vítězství 3:1 a všechny body si veze ne sever Čech.

Black Volley Beskydy

1:3

VK Dukla Liberec

(20:25, 22:25, 25:16, 20:25)

Sestava

Domácí: Mišek, Koloušek, Guimaraes, Perry, Benda, Danylov, libero Krejčíček. Střídali: Mečiar, Přibyl

Hosté: Trojanowicz, Johansen, Suda, Urueña, Bryknar, Demar, libero Maar.  Střídali: Jemeljanovs, Dias Goméz

Popis utkání

Hostující Liberec vstoupil do zápasu sebevědoměji a již od prvních míčů se ujímá vedení. K prvnímu timeoutu je nucen sáhnout domácí trenér Provazník již za stavu 2:7. Po něm přichází úspěšný Bendův útok a Perryho eso a nově vykřesaná naděje pro domácí tým, který zpřesnil a zklidnil hru a postupně bod po bodu umazával bodový náskok Liberce ze začátku setu. Za stavu 13:15 si bere oddechový čas hostující trenér Demar, aby rozjetý domácí tým zastavil. To se mu částečně podařilo, přichází série zkažených domácích podání, a naopak kvalitní servis hostí. Po esu Sudy je stav 22:17 pro Liberec. V koncovce se již zázrak nekonal, a tak Liberec po Bendově podání do autu vítězí 25:20.

V úvodu druhého setu má opět o něco více ze hry Liberec. Domácí střídají, poprvé v zápase do hry zasahuje Mečiar, jehož příchod Beskydům pomohl. Hra se vyrovnává, Beskydy umazávají liberecký breakový náskok a po Guimaraesově přímém bodu z podání se poprvé v zápase ujímají vedení 12:11. Přichází boj o každý bod a hra s mnoha pohlednými výměnami okořeněnými jak zákroky v poli, tak úspěšnou obranou nad sítí. Oba trenéři v oddechových časech povzbuzují své týmy. O vítězi tohoto setu se rozhodovalo až v dramatickém koncovce, kterou o něco lépe zvládl zkušenější tým hostí. Liberec vítězí 25:22 a ujímá se vedení 2:0 na sety.

Ve třetím setu Beskydy začaly v sestavě s Přibylem na bloku, a právě při jeho podání vedou 9:5. Dukla si bere oddechový čas, po kterém je Demar nekompromisně zablokován – 10:5. Domácí se rozehráli ke skvělému výkonu. Zejména kapitán Perry držel svůj tým jak útočně, tak na podání. Liberecký Goméz střídá Sudu, vzápětí si bere hostující trenér Demar za velmi nepříznivého stavu 9:18 oddechový čas. Beskydský tlak však už nepolevil a domácí zaslouženě vítězí 25:16.

Ubojovaný třetí set sice začali lépe domácí, ale vedení Beskyd trvalo jen krátce. Vzápětí přichází několik nešťastných zákroků domácích hráčů, po kterých si bere pro zklidnění týmu oddechový čas trenér Provazník. Následuje zkažené podání Bryknara, Bendovo eso a je srovnáno. Poté však Liberec zlepšenou hrou opět odskakuje ve skóre, tentokrát na rozdíl 4 bodů a přichází další domácí timeout. Beskydy se na rozdíl od předcházejícího setu nemohli opřít o skvělý servis a tím nabídli Dukle možnost odvézt si domů plný počet bodů, čehož zkušený tým trenéra Demara využil.

Autor: Alice Zemanová, Foto: Jan Smekal

Vyjádření k utkání

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): „V prvním setu bylo oboustranně hodně chyb, ale nakonec si to Liberec uhrál. Druhý set jsme se dost tahali, myslím že to byl hodně kvalitní sport. Koncovka taky vyšla soupeři. Ve třetím setu nám vyšel servis, a proto takový rozdíl. Ve čtvrtém setu si to pohlídali, takže gratuluji soupeřům.“

Vojtěch Bauman (asistent trenéra Black Volley Beskydy): „Proti Liberci jsme první dva sety prohráli kvůli velkému množství nevynucených chyb na servisu a na útoku a ani naše mezihra nebyla kvalitní. Třetí set jsme se dostali do vedení, chytli jsme se na servisu, padlo nám mnoho es a zlepšila se i mezihra. Ve čtvrtém setu už rozhodovaly maličkosti a štěstí stálo na straně soupeře.“

Šimon Bryknar (zástupce kapitána VK Dukla Liberec): „Jsem rád, že jsme zápas dobře začali. První dva sety dopadly jednoznačně pro nás, zvládli jsme je dobře. Pak ve třetím setu nechápu, co se stalo, nevím, proč to nedokážeme dohrát 3:0. Ale jsem rád za tři body, nebylo to dneska vůbec jednoduché. Gratuluju celému našemu týmu.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Jsem rád, že jsme ten zápas zvládli, protože v Beskydech se nehraje jednoduše. Mrzí mě, že neumíme dohrát tyto zápasy na 3:0. Přestali jsme útočit a dali jsme Beskydům šanci hrát čtvrtý set. V něm jsme zatáhli za ruční brzdu, zlepšili jsme podání i útok a tím pádem jsme zvládli celé utkání.“