Extraliga mužů 19. kolo, so 3. 2. 2024, 19:30

Beskydská pevnost neodolala Ostravě

21.kolo ČEZ Extraligy mužů svedlo dohromady dva snad největší rivaly v soutěži. Vzájemné zápasy Ostravy a Beskyd mají vždy velký náboj a skvělou atmosféru. A ani dnes tomu nebylo jinak. Do Frýdku-Místku jela Ostrava vracet Beskydům domácí porážku z podzimní části a vzala si na to odpovídající posilu. V jejím dresu dnes po letech opět nastoupila bývalá ostravská hvězda a strůjce největšího klubového úspěchu, Slovák Peter Michalovič. I přesto však beskydská pevnost i tentokrát odolala.

Black Volley Beskydy

3:2

VK Ostrava

(25:23, 25:18, 16:25, 29:31, 15)

Sestava

Domácí: Klimeš, Hilšer, Koloušek, Guimaraes, Perry, Benda, libero Krejčíček. Střídali: Mečiar, Sztolarik, Malík

Hosté: Jarosinski, Dvořák, Michalovič, Tsmokalo, Srovnal, Pawlun, libero Motyčka. Střídali: Resl, Pelikán, Olsen, Mazoch, Vancl

Popis utkání

Od začátku boj o každý bod. Oba nahrávači zaměstnávají rovnoměrně všechny své útočníky, takže k vidění je pestrá hra na obou stranách. Vyrovnaný stav vydržel až do chvíle, kdy na podání přichází domácí kapitán Perry a Beskydy odskakují svému soupeři o dva body. Benda přidává eso a Ostrava musí stahovat již tříbodové manko. Tento status quo vydrží až do koncovky. Ostrava si bere za stavu 16:19 oddechový čas a velkou bojovností postupně ukrajuje z náskoku Beskyd. Po esu Tsmokala je srovnáno 20:20, ale Benda vrací nekompromisním útokem podání zpět pro svůj tým, který už si vítězství v prvním setu nenechá vzít. Druhý setbol proměňuje svým útokem z „handy“ Perry, Beskydy vítězí 25:23.

Do druhého setu vstupují lépe domácí. Klimeš skvělým servisem dostává hostující tým pod tlak, v jehož důsledku se hráči Ostravy dopouštějí několika nevynucených chyb, zejména v útoku. Vzápětí však přichází ztráta koncentrace domácího týmu a stejná šňůra chyb na straně Beskyd. Ostrava nejdříve srovnává skóre a posléze se ujímá vedení 7:6. Hra se postupně vyrovnává. Potřebný klid domácímu týmu vrací třemi body z podání Benda. Ostravský trenér reaguje za nepříznivého stavu 10:13 oddechovým časem, po kterém Benda přidává další tři přímé body z podání. Ostrava se ještě snaží dvoj střídáním nahrávače a univerzála zvrátit nepříznivý vývoj, ale bodový „budget“ Beskyd se ukázal jako dostatečný pro vítězství i ve druhém setu.

Ostrava nechtěla dopustit, aby byl třetí set posledním setem tohoto zápasu a od začátku si udržuje breakový náskok. Poprvé v zápase je výrazněji vidět nová ostravská akvizice Michalovič, který se ve třetím setu stává hlavní útočnou silou Ostravy. Beskydský trenér Provazník dává poprvé v zápase šanci Mečiarovi, který hned po příchodu na hřiště esem vynucuje na hostujícím celku oddechový čas. Nicméně Ostrava i nadále bojuje a po nepodařené přihrávce domácích zvyšuje náskok. Domácí trenér přerušuje hru time-outem za stavu 15:21, ale prohře již nedokáže zabránit. Ostrava vítězí 25:16 a snižuje na 1:2.

Důležitý čtvrtý set se od začátku vyvíjí lépe pro hosty. První domácí oddechový čas si trenér Provazník bere již za stavu 1:4, po kterém je blokem zastaven útok hostujícího Michaloviče. K vidění je sice bojovný volejbal, avšak s velkým množstvím chyb na obou stranách. Beskydy postupně snižují náskok Ostravy a po Perryho esu se poprvé v tomto setu ujímají vedení, na což reaguje hostující trenér oddechovým časem. Beskydy se stále nemohou dostat do stejné herní pohody jako v prvních dvou setech. Po sérii úspěšných ostravských bloků svolává svůj tým před koncovkou znovu k poradě domácí trenér. V dramatickém závěru setu prokázal přece jen o něco lepší nervy hostující tým, čímž se zápas dostává do tie-breaku.

Pátý set je od prvních míčů vyrovnaný, skóre se přelévá bod po bodu. Při změně stran však mají o něco více ze hry domácí, vedou 8:6. Ostrava vzápětí srovnává. Provazníkův tým však chce vítězství alespoň za dva body, a tak i přes mnoho nepřesností bojuje přeci jen o něco houževnatěji, než soupeř. Ostrava už proti závěrečnému náporu domácích nenašla recept, a i přes střídání a další oddechový čas si nakonec za prohru 2:3 odváží domů jen jeden bod.

Autor: Alice Zemanová, Foto: Pavel Netolička

Vyjádření k utkání

Jiří Benda (smečař, zástupce kapitána Black Volley Beskydy): „Myslím, že to dneska bylo velice utrápené utkání. Nehráli jsme úplně to, co umíme. Asi to nebyl úplně nejhezčí volejbal na pohled, v některých chvílích možná ano, ale fakt jen chvílema a já si myslím, že můžeme být rádi za dva body, jelikož se nám zranil první nahrávač, takže myslím, že můžeme být spokojení.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Pro nás zlaté dva body. Vzhledem k vývoji zápasu jsme sahali po třech, ale protože jsme nastoupili v základní sestavě se třemi osmnáctiletými kluky, tak si myslím, že to vítězství je cennější, než kdyby to bylo na hladko 3:0. Museli ustát zvraty v zápase, museli ustát, že se jim nedařilo, museli ustát, že byli pod tlakem. Nakonec se z toho dokázali vyhrabat a zvládli těžkou koncovku, takže z tohoto pohledu to hodnotím dobře. Ale samozřejmě Michalovič Ostravu zklidnil a bylo to na nich vidět. Ale víc si myslím, že to bylo o našem výkonu. Takže přeju Ostravě jen to nejlepší a my už snad máme zajištěné play-off.“

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Mně se to dneska hodně těžko hodnotí, protože to, co jsme dneska předvedli, tak prostě není volejbal…. Na jednu stranu klobouk dolů před celým naším týmem, protože jsme fakt bojovali neskutečně po celý zápas. Na druhou stranu jsme pět setů hráli něco, nevím co, volejbal určitě ne. Takže myslím, že je na čase sehnat si nějakého sportovního psychologa, abychom byli schopni něco hrát nejen od chvíle, kdy prohráváme 2:0, ale celý zápas.“

Tomáš Zedník (asistent trenéra VK Ostrava): „Do utkání jsme se z naší strany dostali až ve třetím setu, kdy si nemyslím, že by Beskydy trošku polevily, to si nemyslím, ale spíš my jsme se do toho chtěli dostat a trošku se nám začalo i dařit. Třetí set jsme zvládli, ve čtvrtém to bylo v koncovce, protože Beskydy se do toho dostaly zpátky. V té koncovce jsme měli možná trošku víc štěstí a uhráli jsme ji, naopak v pátém setu to štěstí měly zase Beskydy. Ty tři sety byly vyrovnanější z obou stran, a nakonec rozhodlo to, že Beskydy byly doma.“