ČEZ Extraliga mužů , so 5. 10. 2024, 17:00

3:2

Black Volley Beskydy

(25:22, 21:25, 23:25, 25:19, 15)

Sestava

Domácí: Domácí: Goralik, Rosenbaum, Friesen, Tellez Rodriguez, Tevkun, Bonacic, libero Kanaiev. Střídali: Streutker, F. Ureš, Tóth

Hosté: Přibyl, Mišek, Koloušek, Klimeš, Sztolarik, Benda, libero Míček. Střídali: Hilšer, Malík, Zelenka

Popis utkání

Začátek zápasu chytili jednoznačně lépe domácí hráči, hosté dvakrát chybovali na útoku a dvakrát se dotkli sítě a domácí tak získali pohodlné vedení 6:1, za tohoto stavu si Black Volley poprvé vzal oddechový čas. Poté se hosté zvedli a začala se hrát vcelku vyrovnaná hra na obou stranách. Příbram dále držela pětibodový náskok. V průběhu setu se hostujícímu týmu Beskyd dařilo poměrně dobře ztrátovat a poté, co přidali přímý bod z podání a nebezpečně se Příbrami přiblížili na rozdíl pouhých tří bodů, bral oddechový čas i tým domácích. Příbram si však poté zásluhou skvělé obrany v poli připravila a proměnila bodovku a dostala se do vedení 23:19, které ale vzápětí ztratila. Beskydy zatlačily příbramské Kocoury na servisu a podařilo se jim stáhnout na 22:23. Vypadalo to na pořádné drama, lavička domácích silně znervózněla, ale domácí hráči to zvládli a první set zakončili úspěšným bodovým blokem 25:22.

Druhý set začal na rozdíl od toho prvního vyrovnaně a po jedenácti výměnách se do vedení poprvé v zápase dostaly Beskydy, a to velmi výrazně. Hosté vévodili druhému setu 11:5, zásluhy nutno připsat hostujícímu blokaři Klimešovi, který nepříjemnou plachtou trápil domácí přijímače. Po jednom oddechovém čase a dvou střídáních domácí konečně otočili a začali se pomalu vracet do zápasu. Domácí Příbram ve střední fázi prokázala velkou bojovnost a nemalé manko se jim podařilo zredukovat na pouhý jeden bod. Se začátkem koncovky však přišly nevynucené chyby na útoku Příbramských a Beskydům se podařilo získat komfortnější náskok tří bodů, se kterým si již domácí hráči nedokázali poradit, a stav zápasu se vyrovnal na 1:1.

Třetí set zahájil lépe Beskydy, které předváděly týmovější hru, pomáhaly si lepší přihrávkou, díky které se jim lépe útočilo. Na druhé straně výkon Příbrami byl celkově rozpačitý. Domácí dokázali předvést neuvěřitelný útok na úrovni polské či italské ligy a vzápětí si na palubovku nechali spadnout laciný balon, za který by dostali vynadáno i hráči v mládežnických kategoriích. Příbram nechytila dobře začátek a prohrávala o několik bodů. Během setu se však znovu dokázali domácí vzchopit a před koncovkou dokonce vyrovnat skóre. Vlastními chybami a nepřesnostmi se ale vzápětí o možnost zisku třetího setu připravili. Hosté ve třetím setu předvedli o chlup lepší výkon, přestože statistiky všech herních činností byly na obou stranách velmi vyrovnané. Beskydy po třech setech měly jistotu, že si z dnešního utkání odvezou minimálně jeden bod.

Čtvrtý set zahájili lépe domácí hráči, kteří si byli vědomi, že jestli chtějí se zápasem ještě něco udělat, je na to ten vhodný okamžik. Zpočátku se Příbrami podařilo zatlačit hosty servisem a šla do vedení 10:5, poté však znovu přišly nevynucené chyby, jeden sporný okamžik a hosté byli rázem na dostřel, navíc si pomohli monster blokem Matěje Kolouška, který posílil sebevědomí celého týmu, o chvíli později přímým bodem z podání a najednou zase byl Black Volley na rozdíl jednoho bodu. Bylo až s překvapením, jak kvalitní výkon tým hostů složený z mladých hráčů předváděl. Kromě nepovedeného začátku prvního setu hrály Beskydy velmi pěkný volejbal i s přihlédnutím k tomu, jak špatně se hostujícím týmům před nabitým příbramským publikem obvykle hraje. Příbrami se však podařilo v tomto setu udržet herní morálku, pomohla si zlepšeným servisem a také útočila s vyšší úspěšností, díky čemuž dokázala proti dobře hrajícímu týmu Beskyd posunout zápas do tie-breaku.

Pátý set byl od začátku extrémně vyrovnaný. Žádný tým vzhledem k tomu, jak je tento set krátký, nechtěl dělat zbytečné chyby. Jako první se do vedení dostal tým Beskyd, po přímém bodu z podání hosté vedli 7:5 a trenér domácí Příbrami si ještě před změnou stran vyčerpal oddechový čas, aby povzbudil své svěřence k lepšímu výkonu, teď už opravdu nebylo nač čekat. Týmy si prohodily strany za vedení 8:6 pro Beskydy, poté ale přišly dva přímé body z podání od domácích, které však nebyly nijak extra tvrdé nebo nezvednutelné, jednalo se o nedorozumění přijímacích hráčů hostů. Vše vyvrcholilo dramatickou koncovkou, ve které za masivní podpory domácího publika Příbram dokázala zvítězit 15:12 a vzít si z dnešního zápasu dva mistrovské body.

Autor: Štěpán Chvosta, foto Ladislav Nepožitek

Vyjádření k utkání

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „Dnes to byl hodně důležitý zápas, nutně jsme potřebovali zvítězit, ať už kvůli sebevědomí, tak i kvůli tomu, abychom už konečně získali nějaké body. Takže jsem úžasně nadšený, že jsme to nakonec dotáhli do vítězného konce. Máme to zatím těžké, jsme kompletně nový tým, je tady devět nových kluků, tak se ještě snažíme sehrát, ať už na obraně nebo na útoku, ale myslím, že si to postupně sedne a budeme předvádět lepší výkony. Díky moc všem fanouškům za takovou podporu, děkujeme.“

Martin Demar (trenér VK Trox Příbram): „Jsme rádi, že jsme vyhráli, abych řekl pravdu, tak mi spadl kámen ze srdce. První set jsme hráli velice dobře, ale naše bolest je, že ty druhé sety máme komplikované a nemáme je dobré, ale dnes to kluci vybojovali, udělali jsme první krůček. Doufám, že budeme hrát lépe, jsou tam pozitivní věci, že jsme to nezabalili, pozitivní je, že jsme vyhráli tie-break, že jsme se dostali z těch nepříjemných okamžiků a doufám, že to příště bude lepší.“

Jiří Benda (kapitán Black Volley Beskydy): „Dnes jsme měli kopec smůly už na cestě, zdrželi jsme se v koloně a nestihli jsme se ani pořádně rozcvičit. Podle toho také vypadal ten první set, ve kterém jsme se vlastně stále rozcvičovali. Od druhého setu už jsme hráli svoji hru a vypadalo to jakž takž dobře. Myslím, že jsme divákům předvedli bojovný volejbal, bohužel nám to v tie-breaku uteklo kvůli blbým chybám, které obě strany udělaly a my jsme je udělali až ke konci, a to nás stálo celý zápas. Děkuji divákům, vytvořili tady krásnou atmosféru a uvidíme se příště.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Za prvé jsme dorazili na zápas pozdě, protože jsme strávili na cestě asi přes osm hodin, což je neuvěřitelné. Začátek zápasu, nechci říct, že tím byl poznamenaný, ale možná jsme byli chviličku v autě. Naštěstí jsme se z toho otřepali, pak jsme dokázali se z toho zvednout a hrát. Bohužel ve čtvrtém setu za stavu 15:15 jsme příliš spěchali a domácí si to dohráli. V tie-breaku řekl bych, že strach z vítězství než cokoliv jiného, domácí se nastartovali, až si to dohráli. Fantastická atmosféra, musím smeknout, že domácí mají tady vynikající publikum a hraje se tady před tak bouřlivou atmosférou opravdu dobře.“